Israel ostaa lisää F-35 hävittäjiä

Israel on päättänyt hankkia 17 kappaletta Yhdysvaltalaisen Lockheed Martinin valmistamia F-35 hävittäjiä aiemmin tilaamiensa 33 F-35 hävittäjän lisäksi. Näin israelin tilaamien F-35 hävittäjien yhteenlaskettu määrä nousee 50:een. Asiasta kertoi Israelin Pääministeri Benjamin Netanjahu jonka mukaan asiasta päättänyt hallituksen turvallisuusvaliokunta joka kokoontui 27.11 oli päätöksessään yksimielinen.
Israelin nyt ilmoittaman päätöksen myötä Israelin ilmavoimat voi tulevaisuudessa muodostaa F-35 koneistaan kaksi laivuetta. Ensimmäiset Israelin ilmavoimien F-35 ”Adir” koneet lentävät Israeliin joulukuun alkupuolella.
Ensimmäinen Israelin ilmavoimien F-35 esiteltiin yleisölle ja medialle kesäkuun 22 päivä jolloin Israelin puolustusministeri esitti arvailuja, että on tilausmäärän kasvattaminen voi tulla mahdolliseksi lähiaikoina.
F-35 on ehdokas Suomen ilmavoimien F/A-18 Hornetien seuraajaksi.
Lue myös:
Kuva: Lockheed martin